روح الله بلوردی هستم متولد 1357  ، فعالیت خود را در زمینه طراحی از دوره دبیرستان و با هنر نقاشی ، خوشنویسی و گرافیک شروع کردم بعد از آمدن به تهران در سال 76 و آشنایی با دوستان موسسه سبوح به گرافیک رایانه ای علاقه مند شدم و از سال 78 اولین آثار خود را با نرم افزار کورل فتو پینت و کورل دراو شروع کردم. در سال 96 در  رشته گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی بندرعباس فارغ التحصیل شده ام. هم اکنون به فعالیت در زمینه طراحی وب و طراحی فونت مشغول هستم.

رنگ مانند غذای بدن است و وجود رنگها در دنیای اطراف ما برای سلامت روح و جسم ما لازم است . تحقیقات نشان می دهند ، طیف كامل نور خورشید كه شامل تمام رنگهاست ، برای ترشح هورمون های بدن از غدد داخلی بدن ، ضروری است .

 


رنگ ها بر احساسات و افكار ما اثرات انكار ناپذیری دارند . بعضی از ما عاشق رنگ قرمز هستیم و از نارنجی نفرت داریم ، همه این گرایش ها و گریزها به زندگی و تجربیات ما و در كمان از رنگها بستگی دارند و به وقایع خوشحال كننده و غم انگیز زندگی مان بر می گردند . 
رنگ درمانی ، علمی است كه از رنگها در درمان بیماران و برای اهداف پزشكی استفاده می شود . 
متخصصان این رشته اعتقاد دارند ، نورهای رنگی اثرات شفابخشی در بهبود بیماری های مزمن دارند . 
● رنگ درمانی از گذشته تا امروز 
مصریان باستان ، از رنگها برای درمان بیماران استفاده می كردند . آنها معبدهایی یا اتاقهای جداگانه می ساختند و هر یك از این اتاقها را با رنگ خاصی ، بنفش ، صورتی ، آبی نورپردازی می كردند . 
آنها این معبد را جایگاهی برای پرستش خدایان قرار می دادند و اعتقاد داشتند اگر بیماران در این نورهای رنگی به پرستش خدایان بپردازند ، بیماری و دردشان بهبود می یابد . 
امریكایی های هندی تبار از رنگها برای التیام زخمهایشان در شكار بوفالو و یا در جنگ بین قبایل استفاده می كردند . در یونان و چین از دانش رنگ درمانی به خوبی استفاده می شد . آنها به خواص درمانی رنگها پی برده بودند و از روشهای درمانی متفاوت مثل : تاباندن نورهای رنگی بر نخاع ، خوردن سنگهای رنگی یا همراه داشتن آنها و ... استفاده می كردند . 
● قرمز 
قرمز رنگ زندگی است و نشان دهنده زنده بودن است . در طیف نور خورشید ، رنگ حاوی انرژی است . این رنگ گرم ترین رنگ است . عشق و هیجان به رنگ قرمز است . در احساسات انسان ها ، قرمز رنگی است كه به قلب تعلق دارد و رزهای قرمز و بسته های شكلات در روز عشق همه به رنگ قرمزند . 
قرمز رنگی است كه انسان را به حركت وا می دارد . حركتی را برای ایجاد تحول و دگرگونی در دنیای پیرامون خویش . 
از آنجایی كه این رنگ به آسانی به چشم انسان می آید ، رنگ اكثر علائم رانندگی ، ماشین های آتش نشانی و زنگهای خطر ، قرمز است . ماشین های مسابقه در مسابقات اتومبیلرانی ، ‌قرمز رنگند . 
چون رنگ قرمز ما را تحریك می كند ، رنگ مناسبی برای دیوارهای زندان و بیمارستان نیست . 
اگر بیش از حد در تابش نور قرمز بمانیم و یا مدت زیادی به رنگ قرمز خیره شویم ، ‌احساس آشفتگی ، بی قراری و خشونت می كنیم . 
در میان كشورهای مختلف رنگ قرمز معانی متفاوتی دارد ؛ در چین رنگ خوش شانسی و مراسم ازدواج است و در روسیه رنگ زیبایی است ، در روم باستان نشان دهنده جنگ بوده است . 
● نارنجی 
نارنجی رنگ گرمی است چون از تركیب دو رنگ زرد و قرمز به دست می آید . رنگی است كه با شادی و زندگی آمیخته است . نارنجی رنگ برگهای پاییزی و شعله های آتش است . 
گر چه نارنجی به اندازه قرمز ، ‌پرانرژی نیست ولی خلاقیت و ابتكار و بلند پروازی را در انسان بر می انگیزد . نارنجی درخشندگی و تابندگی خاصی دارد كه چشم نسبت به آن بسیار حساس است . 
بنابراین در ساختن جاده ها و علائم رانندگی كاربرد بسیاری دارد و با تابیدن نور به سطح این رنگ در تاریكی شب براحتی به چشم انسان می آید . 
در طراحی لباسهای ورزشی ، اكثرا با رنگ مكمل خود ، آبی ،‌ پوشیده می شود . 
● زرد 
زرد رنگی گرم ، روشن و پرطراوت است . رنگ خورشید و رنگ طلاست . رنگ زرد و نورهای زرد نشان دهنده معنویت ، الهیات و الهام است . 
ما رنگ زرد را از یك طرف به خوبی و خوشحالی نسبت می دهیم و از سوی دیگر به احتیاط نسبت می دهیم . اگر در خانه در كنار نورد سرد مهتابی ، نور گرم ا ضافه شد ، حرارت و انرژی را القا می كند . 
رزهای زرد نشان دهنده محبت و دوستی و آرامش می باشند . 
● سبز 
سبز رنگ دنیای گیاهان است ، رنگ سبز احساس طراوت و سرزندگی را در ما القا می كند . 
كیفیت سرد آن ، آرامش را در احساس انسان به وجود می آورد و قدرت شفابخشی و التیام دارد . رنگ سبز زندگی ، آرزو و رشد را نشان می دهد . 
● آبی 
آبی از گروه رنگهای سرد است و رنگ آسمان روز است . آبی تسكین دهنده ترین رنگ است . 
رنگ آبی ، تپش قلب را آرام تر می كند ، ضربان نبض را پایین می آورد ، درجه حرارت بدن را پایین می آورد و اشتها را كاهش می دهد . 
آبی نشان دهنده خداوند و آسمان هاست . 
قرار گرفتن به مدت طولانی در نور آبی ، احساس افسردگی را القاء می كند . 
● سفید 
وقتی تمام نورهای رنگی به صورتی متعادل بر روی هم بیفتد ، نور سفید خلق می شود سفیدی ، نشان دهنده خالص بودن و پاكی و خوبی است . در نقاشی های مذهبی ، سفید رنگی است كه برای روشنایی خداوند و لباس فرشتگان برگزیده شده است . 
● سیاه 
سیاه در ذهن انسان رنگ بدی است و رنگ انسانهای بد و فریب و دروغ است . سیاه رنگ مرگ و مراسم سوگواری است . كلماتی مانند «بازار سیاه» نشان دهنده منفی بودن این رنگ است . 
به هر حال قرار گرفتن در تاریكی بهتر از قرار گرفتن در نور قرمز است و اثرات تحریكی كمتری را بر ذهن انسان دارد . رنگ سیاه می تواند احساس یاس ، تنهایی و دلتنگی را در ذهن انسان القا كند . 
● رنگ و زندگی 
شناختن رنگها و اثرات شگفت انیگز آنها بر ذهن و احساسات انسان ، به ما كمك می كند ، ‌انتخاب های مناسبتری را برای محیط كار ، محیط زندگی (منزل) و حتی لباسهای خود داشته باشیم . همچنین از اثرات شفابخش رنگها در القاء آرامش و تنظیم احساسات و هیجانات انسان ها ، می توان در درمان بسیاری از بیماری های دنیای مدرن مانند افسردگی ، بی قراری و اضطراب سود جست . در تحقیقی كه در آن «بررسی اثر رنگها بر سازگاری نوجوانان» بررسی شد این نتیجه به دست آمد نوجوانانی كه شادترند و با محیط خویش سازگاری بهتری دارند از رنگهای شاد در نقاشی های خود استفاده می كنند و همچنین به كار بردن رنگهای شاد در محیط زندگی نوجوانان ، بر روحیه و نشاط و سرزندگی آنها اثرات بسیار مطلوبی دارد .
منبع :‌ سايت آفتاب

ساماندهی

logo-samandehi

تماس با ما

در صورت علاقه میتوانید نظرات یا انتقادات و پیشنهادات یا سفارش کار خود را برای من ارسال کنید.

پیام
پیام شما ارسال شد.

Template Design:Dima Group